تماس با مشاوران 66581172

همه چیز در مورد خطای صفحه آبی ویندوز

برخلاف ایست های نرم افزاری، هنگ کردن سیستم در اثر خطاهای BSOD حاصل نقص عملکرد برنامه های سطح پایین یا خطاهای سخت افزاری است. این یک مشکل جدی است که سیستم عامل نمی تواند فورا رفع کند و بایستی آن را دور بزند. بنابراین سیستم خاموش و روشن شده و ویندوز خطا را دور می زند و نقص احتمالی را جبران می کند.

در بیشتر موارد خطای صفحه آبی BSOD موجب مشکلاتی می شود مثل از دست دادن داده، زیرا برنامه های باز زمانی برای ذخیره و گرفتن پشتیبان ندارند و داده های ذخیره نشده از بین می روند.

زمانیکه خطای BSOD رخ می دهد، یک فایل مینی دامپ بطور خودکار ایجاد شده و بر روی هاردیسک شما ذخیره می شود که حاوی اطلاعات مربوط به واقعه رخ داده در کامپیوتر است. می توانید از فایل را مرور کرده و علت اصلی مشکل را پیدا کنید.

طریقه رفع خطای صفحه آبی در ویندوز

خطای صفحه آبی مرگ (BSOD) علل مختلفی دارد. به همین خاطر رفع آن مستلزم شناخت علت خطا و استفاده از فیکس مناسب آن است. به هر حال در اینجا چند راه حل عمومی پیشنهاد می شود.

استفاده از ویندوز ریستور

اگر خطای صفحه آبی مرگ در کامپیوتر شما رخ داد و بعد از ریبوت کامپیوتر هنوز وجود داشت و چندین بار تکرار شد. پس توصیه می شود که از ویژگیویندوز ریستور (System Restore) استفاده کرده و آخرین نسخه پشتیبان گیری شده از زمانی که سیستم بدون مشکل کار می کرد، را بازیافت کنید. هرچند اگر بخواهید از این ویژگی استفاده کنید، بایستی قادر باشید که این صفحه را دور بزنید و به ویندوز ریستور دسترسی پیدا کنید (مثل استفاده از Safe Mode).

به روز کردن درایورها

اگر خطای صفحه آبی مکررا در کامپیوتر شما رخ می دهد و پس از ریبوت نیز بازهم رخ داد، ممکن است درایور یکی از سخت افزارهای شما تاریخ گذشته یا خراب باشد. بنابراین آخرین نسخه درایور سخت افزار خود را دانلود کرده و نصب کنید یا درایورهای خود را بروزرسانی کنید.

اسکن کامپیوتر از نظر ویروس

گاهی خطای صفحه آبی بخاطر ویروسی بودن کامپیوتر رخ می دهد. بنابراین کامپیوتر خود را با یک ویروس کش به روز اسکن کنید و اطمینان حاصل کنید که سیستم پاک و عاری از ویروس و سایر برنامه های نا امن است.

بررسی سخت افزاری

سخت افزار معیوب و مشکل دار معمولا شایع ترین علت رخ دادن خطای صفحه آبی ویندوز است. بایستی سخت افزارها را تست کنید و قطعات معیوب را تعویض کنید. اطمینان حاصل کنید که کامپیوترتان فضای هارد دیسک خالی کافی دارد و همچنین فن CPU درست کار کرده، کامپیوتر در نزدیکی منبع حرارتی نبوده، در مجموع سیستم خنک کننده کامپیوتر خوب کار می کند.

نصب مجدد ویندوز

اگر اقدامات فوق مشکل خطای صفحه آبی ویندوز را برطرف نکرد، بهترین کار نصب یک نسخه تازه از ویندوز است. ویندوز قبلی را کاملا فرمت کرده و یکClean Install انجام دهید. معمولا تعویض ویندوز موجب رفع خطای صفحه آبی می شود.